Anasayfa
Forum
E-kart
Şiirler
Hikayeler
Güzel sözler
Aşk Testi

Ehliyet sınav sonuçları - Ehliyet sınavı

Ehliyet sınav sonuçları duyuruları, sınav soruları ve cevap anahtarları, sınav takvimi, ehliyet başvuru işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesi olan şu kaynaktan faydalanabilirsiniz : Ehliyet sınavı

Ehliyet Sınavı Başvuru İşlemleri

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı (Ehliyet Sınavı) başvuru işlemleri Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri adresi üzerinden, MTSAS Modülüne girilerek kurs müdürlükleri tarafından belirtilen süreler içinde yapılacaktır. Aday sınav ücretini belirtilen süreler içinde yatırdıktan 1 gün sonrası (saat:11'den sonra) başvuru işlemini yapacaktır.

Başvuru programıyla ilgili açıklamalar MTSAS Modülü duyurular linkinde yer almaktadır. Yabancı uyruklu adaylar için kurs müdürlükleri MTSAS Modülünden açılan başka bir ekrandan aday bilgilerini girecektir. Sistemin aday için ürettiği 11 haneli numarayla aday bankaya sınav ücretini yatıracak ve dekontunu kurs müdürlüğüne teslim edecektir.

Ehliyet Tipleri

A1 tipi ehliyet: Motorlu bisiklet
A2 tipi ehliyet: Motosiklet
B tipi ehliyet: Otomobil, minibüs, kamyonet
C tipi ehliyet: Kamyon
D tipi ehliyet: Çekici
E tipi ehliyet: Otobüs
F tipi ehliyet: Lastik tekerlekli traktör
G tipi ehliyet: İş makinesi türünden motorlu araçlar
H tipi ehliyet: Hasta ve sakatların kullanabilecekleri özel tertibatlı motosiklet veya otomobiller

Ehliyet sınavı sonucuna itiraz etmek

Sınav sorularına itirazlar; soruların İnternetten yayınlanmasından sonra, sonuçlara itirazlara ise sonuçların İnternetten yayınlanmasından itibaren en geç on gün içinde dilekçe yazarak ya da BİMER'den elektronik olarak yapabilecektir. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

İtirazların incelemeye alınması için T.C. Ziraat Bankası Beşevler Ankara Şubesindeki Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesi'nin banka hesabına belirlenmiş olan ücretin yatırılarak, banka dekontunun eklendiği dilekçe ile Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır. Sınav Merkezinde bulunan her türlü sınav evrakının aslı veya fotokopisi yargı organları dışında, aday dâhil hiçbir kişiye ya da kuruma verilemez ve gösterilemez Bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmayacak adaya cevap yazısı gönderilmeyecektir.

Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen/giremeyen, sınava alınmayan ya da çıkarılan, başarılı olamayan, birden fazla ücret yatıran veya başvuru şartlarını taşımadığı halde sınav ücreti yatırmış olan adayların ödedikleri ücretler kesinlikle iade edilmeyecektir. Bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmayacak adaya cevap yazısı gönderilmeyecektir.