Anasayfa
Forum
E-kart
Şiirler
Hikayeler
Güzel sözler
Aşk Testi

BEBEK İSİMLERİ - KIZ İSİMLERİ - ERKEK İSİMLERİ

Bebeğe En güzel isimler Erkek isimleri Kız isimleri - En anlamlı manalı isimler En Güzel Bebek isimleri Kız Bebek isimleri oğlan Erkek Bebek isimleri isim anlamları manaları


Çocuğunuza Koyacağınız isimler?

Çocuğunuza koyacağınız isimler konusunda hemen herkesin çok ciddi arayışları olur. Çünkü koyacağınız isim evladınızın tüm hayatı boyunca çağırılacağı, kullanacağı ve onunla ölünceye kadar bütünleşeceği bir şeydir.

İsim Koyma Geleneği Değişti

Bazen farklı isim koymak adına ortaya o kadar ilginç isimler çıkıyor ki !!! gülermisiniz ağlarmısınız bilmem. Beyaz bir dönem programında bu konuyla ilgili çok güzel skeçler hazırlamıştı. Her ismin sonuna "SU" eklemek gibi . BengiSU , PelinSU BerkSU vs... İşte bu yazı da o konuyla ilgili yapılmış bir araştırmayı anlatıyor. Eminim ilginizi çekecektir.

Marmara Üniversitesi Mediko Sosyal Birimi'nden Uzman Psikolog Elif Yazar, isim koymanın sadece çocuğu adlandırmak olmadığını belirterek, "Ebeveynler, çocuklarına verdikleri isimle nasıl bir çocuk olacağını da hayal ediyor. Anne ve babanın çocukla ilgili neyi idealize ettiğini de gösteriyor" dedi.

Büyük kentlerde anne ve babaların 'farklı' isim koyma telaşında olduklarını ifade eden Yazar, şunları söyledi: "Kentlerde, ayrı, benzemez, biricik isimler bulma telaşı yaşanıyor. Bu da anne ve babaların çocuklarının diğerlerine benzemeyen, herkes gibi olmayan, özel bir yere koyma çabasını gösteriyor. Ayrıca anne ve babalar çocukla ilgili gelecek planlarını yaparken, farkında olarak ya da olmayarak kendi yaşamlarında gerçekleştiremedikleri ideallerini de simgeleştirebiliyor. Bir takım değerleri direk olarak koyduğu isimle çocuğa yansıtıyor."

Dede ve ninelerin isimleri konulmuyor

Günümüzde artık eskiden olduğu gibi 'dede', 'nine'lerin isimlerini koyma eğiliminin yok olduğunu da ifade eden Yazar, giderek modernleşen dünyayla birlikte insanların artık daha bireysel yaklaşım içinde olduklarını söyledi. "Bu nedenle de daha önceki yıllarda gelenek olan dede, nine isimlerini koymaktan kaçınıyorlar" diyen Yazar, daha modern isimlerin tercih edildiğini söyledi. Verilen ismin çocuğun kişiliğini geliştirmesinde etkili olabileceğine de dikkat çeken Uzman Psikolog Elif Yazar, sözlerine şöyleevam etti: Mesela isimler, Mert, Yiğit, Korkmaz gibi gücü simgeleyen çocuklar, kişiliklerini isimleriyle özdeşleştirebilirler. Bu da kişilik gelişimine katkı sağlayabilir. Ayrıca ilk bakışta isimle bazı şeyler dikkat çekebilir. Çok farklı isimler, hiç rastlanmayan isimler daha çok hafızada kalır."

Kitlesel psikoloji etkiliyor

Bir dönem çocuklara Deniz, Ulaş, Devrim, Özgür, Kaan, Alparslan, Atilla gibi isimler verildiğini de hatırlatan Elif Yazar, o dönemde anne ve babaların geleceğe ilişkin görmek istedikleri dünyayla ilgili düşüncelerinin yansıması olduğunu belirtti. O anda yaşanan toplumsal olayların isim konarken etkili olduğunu söyleyen Yazar, "Kitle psikolojisi de isim konmasında etkili olabiliyor" diye konuştu. Kişinin ismini değerli hale getirmesinde kendiyle barışık olmasının etken olduğuna dikkati çeken Yazar, "Eğer kişi kendi isminden memnun değilse, karşı tarafta böyle algılar. Kişi ismini kendisi değerli hale getirir" dedi.

Yıllara göre isimler değişiyor

Nüfus İstatistikleri verilerine göre 1980-1990 arasında Merve, Büşra, Emre en çok beğenilen isimler olarak bebeklere kondu. 2000-2006 yıllarında ise İrem, Furkan, Emirhan en çok tercih edilen isimler arasında yer alırken, 2006 yılında Arda, erkek isimleri arasında ilk sırada yer aldı. 2008 yılının moda isimleri arasında ise Yağmur, İrem ve Arda yer aldı.Verilere göre, göre, hiç modası geçmeyen isimler arasında Mehmet, Ahmet, Mustafa, Ali, Hüseyin, Hatice, Emine, Ayşe, Zeynep ve Fatma yer aldı.

Günümüzde çocuklarının isimlerinin farklı olması için arayış içine giren anne ve babalar, Peren (ülker yıldızı), Erce (er gibi olan), Dilmen (güzel söz söyleyen), Püren (ince yaprak), Artun(ortanca kardeş), Bige (evlenmemiş, çocuğu olmayan), Belin (korku), Talia (şans), Bengi(sonsuz, ebedi) gibi isimleri tercih ediyor. Aleyna, İlayda, İlçim, Alara, Bilun, Lerzan, Delfin, Erem, Bade, Balca, İzgi, Alçin, Arsu, Balkın, Beliz, Su, Renk, Ege, Ada, Naz, Dirim, Deren, Ceren isimleri de son yılların gözde olan isimleri arasında yer alıyor.

İsimler ve Anlamları:

İsimlerin tercih sebebi anlamlarıdır genel olarak. Sizlere sunacağımız "isimler sözlüğü" ile ile hem en populer, en güzel, en anlamlı kız isimleri ve erkek isimleri listelerini inceleyip evladınız için en güzel ismi seçin. Bebeğinize koyabileceğiniz kız isimleri ve erkek isimleri ve anlamları aşağıdaki iki sayfamızda mevcuttur, oradan inceleyip beğendiğiniz en güzel isimleri bebeklerinize koyabilirsiniz :