Anasayfa
Forum
E-kart
Şiirler
Hikayeler
Güzel sözler
Aşk Testi

Burçlar ve burç özellikleri - Astroloji günlük fal yorumları yükselen burçlar

Burç nedir? : Babillilerin gökyüzünü daire olarak kabul edip evlere ayırmasından sonra buralara burçlar yerleştirilmiştir. Gökyüzü haritasında olduğu gibi her bir burç, 30 derecelik bir bölüme yerleştirilmiştir. Burçlar, Koç Burcu ile başlar ve Balık Burcu ile biter. 

Burç tarihleri

Koç Burcu (Aries) 21 Mart - 19 Nisan 
Boğa Burcu (Taurus) 20 Nisan - 20 Mayıs 
İkizler Burcu (Gemini) 21 Mayıs - 21 Haziran 
Yengeç Burcu (Cancer) 22 Haziran - 22 Temmuz 
Aslan Burcu (Leo) 23 Temmuz - 22 Ağustos 
Başak Burcu (Virgo) 23 Ağustos - 22 Eylül 
Terazi Burcu (Libra) 23 Eylül - 22 Ekim 
Akrep Burcu (Scorpio) 23 Ekim - 21 Kasım 
Yay Burcu (Sagittarius) 22 Kasım - 21 Aralık 
Oğlak Burcu (Capricorn) 22 Aralık - 19 Ocak 
Kova Burcu (Aquarius) 20 Ocak - 18 Şubat 
Balık Burcu (Pisces) 19 Şubat-20 Mart 

Yükselen Burç Nedir?

Astrolojide doğum haritası (Horoscope); doğum tarihiniz, doğum saatiniz ve doğduğunuz yeri içeren temel bilgiler ile çıkartılır. Bir doğum haritası, kişiliğiniz ve bunun doğrultusunda geleceğinizi yönlendirebileceğiniz derin bilgiler içerir. Tarihte bu temel bilgiler ile çıkartılan ilk doğum haritası millattan önce 5. yüzyılda gerçekleştirilmiştir. 

Doğum haritası 360 derecelik bir dairenin 12 eşit parçaya bölünmüş halinden ibarettir. Bu 30'ar derecelik 12 eşit parçanın her biri, bir burcu temsil eder. Üzerine, doğum verilerinizden yola çıkılarak yapılan hesaplar sonucunda planetler ve 12 astrolojik ev, birinci evden başlayarak yerleştirilir. İşte bu birinci ev, yükselen burcunuzun bulunduğu evdir. Bir Astrolog doğum haritanızı yükselen burç yani 1. evden başlayarak yorumlar. Peki nedir bu ev meselesi? Doğum haritanızda bulunan 12 evin her biri kişiliğiniz ile ilgili bilgiler içerir. Her evin temsil ettiği konular farklıdır. 1. ev yani yükselen burç, kişinin fiziksel özelliklerini (Şişman, zayıf, uzun, kısa...) belirleyebileceği gibi kişinin toplum içinde bilinçli olarak yansıttığı kişilik özelliklerini de (Cana yakın, mesafeli, v.s) verebilir. 2. Ev Kişinin maddi konulara bakışını, sahiplenme güdülerini verebileceği gibi bilgi derecesini de gösterebilir.Bunun gibi diğer 10 evin temsil ettiği birbirinden farklı konular vardır. Birinci ev yani Yükselen burcunuz bilinmiyorsa diğer 11 evin içerdiği anlamları bilmeniz mümkün olmaz. Kısaca Yükselen burcunuzu bilerek doğum haritanızın yorumunu yapabilir ve Astrolojinin yaşamınıza ışık tutmasını sağlamış olursunuz. 

Burçlar ve Burçların Özellikleri

"Burçlar olgusunun gerçek olduğunu bilim ispatladı!" Elektronik mühendisi ve yazar Maurice Cotterell, dünyanın çevresini atmosfer gibi saran radyasyon kuşaklarını incelerken, 1957 yılında NASA'da çalışan bilim adamı James Van Allen tarafından keşfedilen ve onun adıyla anılan bu kuşakların, güneşten gelen radyasyonu süzdüğünü ve dünyaya gönderdiğini, güneşin yıl boyunca on iki çeşit ışın gönderdiğini ve bunların da on iki farklı çekim alanı yarattığını görmüş. (Bu manyetik alanları keşfeden de Profesör Iain Nicolson.)

On iki! Bu sayı, Cotterell'in zihnindeki soruyu yanıtlamış... Burçlar da toplam on iki adet değil mi? On İki aya on iki burç,burçlar da ayrı manyetik alan! Araştırmalarını derinleştirmiş, eline Oakland Üniversitesi'nden Profesör A.Lieboff'un bir incelemesi geçmiş. Profesör Lieboff'un, tüp bebekler üzerinde yaptığı araştırmada, laboratuvarındaki ışık düzenlemesinin, tüplerde büyümekte olan ceninlerin hücrelerini etkilediğini söyleyerek ilgilileri uyardığını görmüş.

Maurice Cotterell, bu verilerden yola çıkarak, on iki ayrı güneş ışınımının cenin kromozomlarında on iki çeşit mutasyona yol açtığını (cenin ister tüpte, ister ana rahminde olsun), bunun sonucunda ortaya on iki farklı insan tipi çıktığını söylüyor. Bu kez elindeki verileri bilgisayara yüklemiş. Belli ışınımların dalga boyları ve buna 'tekabül eden' güneş lekeleriyle insanların bazı davranış biçimleri ve doğum tarihleri arasında 'korelasyon' aramış. Bilgisayar buluşu doğrulamış. Güneşteki lekelerin (yani radyasyon patlamalarının) belli bir şekil aldığı dönemde, ananız, babanız sizi oluşturma işlemine giriştiyse, belli bir karaktere sahip oluyorsunuz.

Örneklere göre:
Aslan burcu "ille benim dediğim olacak" tavrına güneşin belli bir leke görünümü, Akrep'in çok duygusal olup da bunu gizlemek istemesine güneşin başka bir leke biçimi, Kova'nın iliklerine kadar duygusal olup da bunu saklamaya hiç gerek görmemesine başka bir leke 'pattern'i denk düşüyor.

Cotterell, bu yönde birkaç noktanın altını çiziyor:
1. Görülüyor ki, belirleyici olan, doğum tarihi değil, 'imal tarihi'. Annenizin sizi doğurduğu anın hiçbir önemi ve anlamı yok. Kişiliğinizi saptayan, babanızın sperminin annenizin yumurtasıyla birleştiği an ve onu izleyen dakikalar, saatler...

2. Böylece, burcunuzu saptamak için de dokuz ay on gün geriye gideceksiniz. Yani, İkizler aslında Başak burcu, Kova aslında Koç burcu, Aslan aslında Akrep burcu!

3. İnsanoğlu yüzyıllarca, hatta bin yıllarca burçlar ı etkileyenlerin gezegenler olduğunu sanmış. Oysa, meselenin Venüs'le, Satürn'le, Neptün'le falan hiç ilgisi yok! "Mars bilmem kaçıncı evdeyken Pluton'un yükseleninizin kaçıncı derecesinde" türünden iddialar boşa gidiyor. Ama işin temelindeki gerçek, 'Burçlar' var. Ya da şöyle söyleyelim, insanlığın 'burçlar' olarak bildiği karakter özellikleri ve farklılıklarının bilimsel nedeni açıklandı.

Çağımız itibariyle 1957' de keşfedildiği kabul edilen, gerçekte insanlığın başlangıcından beri var olan Burçlar; işin temeli. Ancak; içeriği hakkında tartışılabilir. Örneğin, Cotterell'in dediği gibi, acaba doğum tarihimizin hiç mi önemi yok?. Evet, gerçekten start noktası çok önemli, çünkü bu noktada sonrakilerin hepsi mevcut. Kaderimizin yazılması denen olay, daha anne karnında iken, burçlardan gezegenlerin aracılığı ile ulaşan ışınımların DNA yapısında düzenleme yapmasıdır. Ancak; ilk noktanın yani Cotterell'in deyişi ile "imal tarihi"nin kesin olarak tespit edilmesi çok zor, doğum tarihi, saati gibi noktalardan yola çıkarak karakter özelliklerini saptamak çok daha mümkün. Zaten iç burç, yükselen ve ay burçları, ilk noktanın tafsilidir.

Bizi düşündüren bir diğer husus da, gezegenlerin hiçbir etkisinin olmadığı fikrinin öne sürülmesidir ki, bu iddia yanlıştır. Çünkü, sistem burçlarıyla, gezegenleriyle, yıldızlarıyla, pozisyonları ile bir bütün. Burçlar ana grafiği çizer, yıldızlar ise oradaki hareketliliği anlatır. Başka bir deyişle çanak anten gibi, burçların farklı dalga boylarını yansıtırlar. Öyle veya böyle "işin temeli burçlar" ifadesine katılmak gerekiyor. İlim, keşif, yenilik ifade eden Kova çağına girdiğimiz 2000' li yıllarda, astroloji gerçek yerini bulacaktır.

Bu bilgiler ışığında şu noktaya varabiliriz:
Her insanın bir astrolog olması gerekmiyor, ancak astrolojiyi enikonu bilmesi gerekiyor. Bu ilmin günlük hayatımızda bize yarar sağlayacağı ve davranışlarımızın modelini oluşturacağını düşünmek çok mantıklı. Ama belki bazı kişilerde halen bir ikilem yarattığı için ilim olarak kabul edilmese de, astrolojiyi ve burçlar takip edenlerce asla bir sendrom niteliğinde değildir.

Günlük fal

Günlük fal yorumları bir çok insanın günlük olarak merak edip baktığı bir konudur. Burcunuza göre astroloji sayfasından burç yorumları, yıldız konumları, Milliyet gazetesi, Sabah Gazetesi, Vatan Gazetesi, Posta Gazetesi, Takvim Gazetesi günlük fal yorumları alanına Günlük fal adresinden ulaşabilirsiniz.